piątek, 12 stycznia 2007

Psalm 96

Psalm 96 (tłum. Biblia Tysiąclecia)

1 Śpiewajcie Panu pieśń nową, śpiewajcie Panu, wszystkie krainy!/2 Śpiewajcie Panu, błogosławcie Jego imię, z dnia na dzień głoście Jego zbawienie!/3 Rozgłaszajcie Jego chwałę wśród narodów, Jego cuda - wśród wszystkich ludów!/4 Bo wielki jest Pan i godzien wielkiej chwały, wzbudza On większy lęk niż wszyscy bogowie./5 Bo wszyscy bogowie pogan to ułuda, a Pan uczynił niebiosa./6 Przed Nim kroczą majestat i piękno, potęga i jasność w Jego przybytku./7 Oddajcie Panu, rodziny narodów, oddajcie Panu chwałę i uznajcie potęgę;/8 oddajcie Panu chwałę Jego imienia! Nieście ofiary i wchodźcie do Jego przedsieni,/9 oddajcie pokłon odziani w święte szaty! Zadrżyj, cała ziemio, przed Jego obliczem!/10 Mówcie wśród pogan: Pan jest królem. Umocnił świat, by się nie poruszył: ze słusznością wymierza ludom sprawiedliwość./11 Niech się cieszy niebo i ziemia raduje; niech szumi morze i to, co je napełnia;/12 niech się weselą pola i wszystko, co jest na nich, niech się także radują wszystkie drzewa leśne/13 przed obliczem Pana, bo nadchodzi, bo nadchodzi, aby sądzić ziemię. On będzie sądził świat sprawiedliwie, z wiernością swą - narody.

Teologia Psalmu 96

Mamy w Psalmie 96 zapowiedź przyszłego zbawienia, które nazywa się Nowym Przymierzem, gdyż nowa jest Jego nauka, a sam jego pośrednik, Jezus, jest nowym eonem – jeśli ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. Nastanie wtedy nowe niebo i nowa ziemia – czego oczekujemy – oraz nowe Jeruzalem, które zstąpi z nieba. Toteż św. Paweł w swej mowie na Areopagu w Atenach spełnienie słów Psalmu 96, 13 widzi w przyjściu na ziemię Jezusa, mówiąc:, „dlatego wyznaczył dzień, w którym sprawiedliwie będzie sądzić świat przez Człowieka, którego na to przeznaczył, po urzeczywistnieniu Go wobec wszystkich, po wskrzeszeniu Go z martwych.”

ks. prof. Stanisław Łach

Pierwsze wrażenie, jakie nasuwa mi się przy lekturze tego utworu, to głos komentatora śledzącego jakąś akcję, jakby pochód. Pomiędzy słowa będące opisem tego co widzi, wkłada również słowa skierowane bezpośrednio do czytelnika. Do tego stopnia został pobudzony przez to co widzi, że to nie mieści się w nim i dzieli się z czytającym. Można sądzić, że Psalm 96 jest opisem szerokości ludzkiego serca. Horyzont, jaki ukazuje opis jest naprawdę imponujący. Od ludzkiego głosu, poprzez uczucia, wiedzę o świecie, wizje mistyczne aż do schodów świątyni w Jerozolimie.

Wiesław Gdowicz

Wystarczy otworzyć Psałterz, by usłyszeć zgiełk i dostrzec świąteczny blask. Chodzi nie tylko o uroczystości nie przekraczające świątynnych murów – świętuje całe miasto. Śpiewająca Psalmy rzesza nie zamykała się w jakimś budynku – śpiewano na wolnym powietrzu.(…) W domu modlitwy rozbrzmiewały wiadomości ze świata, bo właśnie w nim głoszono pochwałę stworzenia tak starożytnego jak i aktualnego oraz nowego. Czcząc Boży czyn opowiadano o nim, podobnie jak nasze uroczystości odwołują się do odpowiednich fragmentów Biblii.

Paul Beauchamp SJ